Jak se ve Švýcarsku ucházet o práci - krátké pojednání

Získat práci v zahraničí je dnes neobyčejně lákavé, kvůli novým zkušenostem, vydělání peněz i poznávání nových krajů a lidí. Pojďme se ve zkratce podívat, jak na to. Formou otázek a odpovědí se podíváme na to, co vás nejčastěji zajímá.

Kde se ve Švýcarsku přijímá na práci nejvíce ?

Stále se ještě hodně přijímají lidé na sezonní práce, jako třeba do restaurací a hotelů. Zde ovšem bývá potřeba se domluvit, tedy pokud nejde třeba o úklid, kde můžou mít švýcaři nižší nároky. V případě restaurace se vyplatí dokonce vyhotovit si životopis a motivační dopis a obcházet restaurace osobně. Dá se zde hodně na osobní dojem. 

Někdy se přijímá výpomoc na práci na farmě nebo dálší sezonní práce, třeba prodej pernamentek na sjezdovku. Na farmě není příliš potřeba znalosti jazyka.

Dále přijímají často odborníky, kteří jim chybí – například lékaři ale i spousta dalších.

Kde mi odpustí nedokonalou němčinu ?

Existuje už málo prací, kde nepotřebujete jazyk ani zkušenosti nebo stačí třeba jen základy – sem patří třeba práce na farmě (pomoc při sklizni) nebo úklid. Ale i zde farmy požadují vyplnění obsáhlého kontaktního formuláře v němčině a obvykle taky napsat, proč by měli vybrat právě Vás anebo chtějí rovnou  kompletní podklady k žádosti o tuto práci.

Pro spoustu dalších prací už se musíte umět aspoň trochu domluvit. Obzvláště u Švýcarska, které platí za finanční ráj, je velká konkurence i z ostatních zemí a nároky na kvalitu stoupají.

Existují samozřejmě práce, kde jsou Švýcaři s jazykem benevolentnější, protože nemůžou daný personál dobře sehnat – např. zdravotní sestra instrumentářka nebo CNC obrábění, IT (s bohatými zkušenostmi)  a povolí Vám zdokonalit se v jazyce postupně.

Kdy dostanu konkrétní finanční nabídku ?

Na některé práce stačí třeba jen základy němčiny – jako třeba práce na farmě (pomoc při sklizni) nebo úklid. Ale i zde farmy požadují vyplnění obsáhlého kontaktního formuláře v němčině a obvykle taky napsat, proč by měli vybrat právě Vás anebo chtějí rovnou  kompletní podklady.

V případě farmy se jedná o krátký životopis a motivační dopis. V motivačním dopise píšete, proč Vás daná práce oslovila, jaké máte přednosti k jejímu vykonávání a proč by tedy měli vybrat právě Vás. Tyto podklady se očekávají v němčině. Teprve potom dostáváte od firmy konkrétní finanční nabídku.

Životopis a motivační dopis dopis posíláte obvykle na jakoukoliv odpověď na inzerát. Potom Vás obvykle pozvou na pohovor a zde se teprve dovídáte konkrétní finanční podmínky. Někdy bývá ovšem i zde těžké to z nich výpáčit a pokud by se o konkrétním platu nezmínili, musíte se optat sami 🙂

Jak poznám, že nechtějí žádné cizince ?

Pokud je v inzerátu uvedeno: Deutsch als Muttersprache nebo Schweizerdeutschsprechend mit Muttersprache Deutsch (němčina jako mateřský jazyk či mluvící švýcarskou němčinou s němčinou jako mateřským jazykem).

Naproti tomu, když neuvedou o řeči jediného slova, mohou být v této oblasti benevolentní.

Pokud je napsáno jen jazyk: deutsch (němčina) a není uvedeno, jak dobrá, tak mohou mnohdy stačit i základy.

Pokud napíšou: fliessend Deutsch (plynně německy), to už se můžete naučit či fliessend Deutsch in Wort und Schrift (plynně německy slovem i písmem) – to chce aspoň znalosti na úrovni B1

Kde se rychle naučím německy ?

Tedy kromě různých učabnic a kurzu nabízejí někteří lektoři němčinu po skype nebo doporučuju na google play tuhle appku, se kterou jsem se učila i norsky 🙂 a cvičí i řeč a konverzaci a je zábavná a hravá.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.atistudios.italk.de&hl=cs

Základní verze zdarma, lepší verze se platí, ale je možnost přidat si až 3 přátelé, kteří se učí s Vámi!

Je nutný výuční list anebo diplom ?

U spousty profesí se požaduje výuční list, diplom nebo jiný doklad o dosaženém vzdělání. Nelze říct, jsem jako ferda mravenec a umím práce všeho druhu. Některé profese nemohou pracovat bez procesu uznání diplomu – např. lékař nebo zdravotní sestra.

Jak to poznám v inzerátu?

Napíšou třeba: Anforderungen (požadavky)

Diplom, Abgeschlossene Berufslehre (uzavřené vyučené vzdělání) nebo Fachkraft (odborná síla) naproti tomu u angelernt (zaučený) stačí být jen zaučený.

Listina povolání, která jsou ve Švýcarsku regulována vzděláním:liste_regl_berufe_d_maerz_18

Jak poznám, že je práce s ubytováním ?

Práce je s ubytováním, pokud je v inzerátu napsáno: Unterkunft – vorhanden (ubytování – zaručeno) nebo Personalzimmer (pokoj pro personál)